Powerline – mreža iz utičnice

Powerline – mreža iz utičnice

Powerline adapteri etablirali su se mrežom iz utičnice kao praktična alternativa klasičnom WLAN. Saznajte u savjetniku koji bi Powerline adapter mogao opskrbljivati vašu mrežu u budućnosti i na što paziti pri kupnji.

Što je Powerline?1474447506162

Powerline ili Powerline Communication tj. PowerLAN su adapteri koji se ugrađuju za prijenos podataka za stvaranje lokalne mreže. Kada koristite Powerline adapter nisu potrebni nikakvi drugi kablovi, npr. za surfanje na internetu ili prijenos multimedijskih podataka. Za stvaranje lokalne mreže Powerline koristi električne vodove u mreži niskog napona. Stoga Powerline adapterima dobivate WLAN putem strujnog voda. Klasični adapter s HomePlug standardom prenosi podatke brzinom do 500 Mbit/s i dometom od do 300 m.

Brži prijenos podataka omogućuju jaki adapteri od 1200 Mbit/s koji su idealno rješenje za opširnu primjenu kao što su HD protok (streaming) i online igranje. Modeli s brzinom prijenosa do 2000 Mbit/s će u budućnosti proširiti tržište.

Powerline >>

Koji Powerline adapteri postoje?

Pojedini Powerline adapteri se razlikuju u izradi. Postoje modeli s intergriranom utičnicom i modeli bez. Ovi prvi su korisni jer nećete nikada imati manjak utičnica u vašem domu. Postoje adapteri u dizajnu koji štede prostor za teško dostupna mjesta, a postoje i veći zidni utikači. Neki adapteri imaju jedan ili više LAN priključaka (RJ45) na koje se kablom mogu spojiti mrežni uređaji kao što su igraće konzole, stolna ili prijenosna računala.

Želite li povezati pametne telefone ili tablet računala, za to postoje adapteri koji dodatno, uz mrežne ulaze, imaju WLAN. Po želji možete odlučiti koliko Powerline adaptera trebate jer postoje pojedinačni utikači koji proširuju već postojeću kućnu mrežu te postoje tzv. „Osnovni setovi“ i „Mrežni setovi“ s dva ili tri Powerline adaptera za stvaranje mreže.

Powerline >>

Na što treba paziti pri kupnji Powerline adaptera?

• Pojasna širina: pazite na veliku pojasnu širinu Powerline adaptera kako bi smanjili eventualne smetnje

• Verzije: uložite uvijek u novije modele i verzije. Zastarjele adaptere bi trebalo nakon određenog vremena zamijeniti za aktualnije Powerline modele – posebno ako vam je bila vrlo važna određena karakteristika.

• Proizvođači: najbolje je kupovati adaptere od istog proizvođača iz iste serije. U teoriji se mogu kombinirati različiti modeli s različitim proizvođačima, no tada može doći do problema u vezi ili drugih pogreški.

• Brzina prijenosa: ovdje vrijedi – što brže to bolje. Uobičajeni modeli rade s 500 do 1200 Mbit/s. Varijante s 500 Mbit/s su pogodne za standardne primjene, kao npr. surfanje na internetu ili rad s Microsoft Office datotekama. Za online igranje ili prijenos multimedijskih datoteka bolje su varijante s 1200 Mbit/s, za bolje izbjegavanje smetnji i zakašnjenja.

• Priključci: Powerline adapteri trebaju biti opremljeni gigabitnim LAN sučeljem za omogućavanje odgovarajuće usluge pripadajućeg adaptera. Modeli s dva ili tri priključka se isplate jer nije potreban drugi uređaj za povezivanje.

• WLAN pristupna točka: za internet na pametnom telefonu i tabletu potreban je adapter s WLAN pristupnom točkom.

• Strujni vodovi: za kvalitetu i rad Powerlinea odlučujući su i strujni vodovi postavljeni u vašem domu. Prije nabave provjerite jesu li vodovi moderni jer u protivnom će signal biti slab te treba uzeti u obzir alternativnu mrežu.

• Domet: većina Powerline adaptera ima domet od do 300 m što je dovoljno za većinu kuća i stanova.

Powerline >>

tekkie-namig_powerline_HR

 

Prednosti Powerline adaptera1474446884032

Powerline adapteri nude različite prednosti i svojom strujnom mrežom pružaju optimalne alternative WLAN mrežama. Posebno ako živite u kući ili stanu čiji zidovi ne omogućavaju stabilan bežični prijenos podataka. Powerline signal ide i kroz debele materijale većom brzinom. Powerline adapterom se računala umrežuju preko velikih razdaljina bez korištenja dodatnih kablova. Adapteri se jednostavno utaknu u utičnicu i neupadljivi su.

Mali dizajni imaju prednost ako ne želite da budu vidljivi. Dodatno kupljeni adapteri daju se jednostavno integrirati u postojeću kućnu mrežu zbog čega se sustav može po želji proširiti. Osim toga, s kućnom mrežom temeljenom na Powerline-u imate veću zaštitu. Prema informacijama proizvođača protok podataka na brojaču struje prestaje, no ako se želite još sigurnije osjećati, svakom adapteru dajte posebnu mrežnu lozinku.

Instalacija i priključenje Powerline mreže

Nakon što ste saznali prednosti Powerline mreže saznajte kako ju instalirati i priključiti. Uzmite prvi Powerline adapter i stavite ga u zidnu strujnu utičnicu. Najbolje je odabrati utičnicu u blizini rutera da ga s adapterom možete povezati mrežnim kablom. Nakon toga ostale adaptere stavite u utičnice u prostorijama u kojima želite imati mrežni pristup. Pomoću tipke „sync“ međusobno ćete povezati adaptere kako bi kućna mreža proradila i odmah se mogla koristiti.

Powerline >>

Najčešće postavljana pitanja o Powerline-u

Kako funkcionira Powerline Communication?

Sustav Powerline Communication se temelji na pretvorbi nosive frekvencije. Powerline adapteri rade kao odašiljači i prijamnici. Pojednostavljeno to znači: kada ruter preko mrežnog kabla šalje signal na adapter A koji pretvara signal u visokofrekventnom području i ubacuje ga u strujni krug. Tada adapter B koji se nalazi na bilo kojem mjestu u kući može primiti signal. Adapter B detektira primljeni signal i prenosi ga putem kabla ili WLAN pristupne točke na mrežni uređaj.

Kada Powerline ne radi?

Mogu postojati različiti razlozi za smetnje i prekid rada, no uglavnom postoji vrlo jednostavan razlog zašto powerline adapter ne radi. Adapteru je najbolje dati vlastitu utičnicu jer on nema što tražiti u razdjeljniku ili višestrukoj utičnici. Drugi uređaji kao punjači i mrežni adapteri su izvori smetnje koje smanjuju signal adaptera.

Powerline: koju utičnicu je nabolje koristiti?

Kao što je već spomenuto Powerline adapteri imaju odbojnost prema višestrukim utičnicama što nema veze s korisnicima nego s vrstom utičnice. Filteri za prenapon i smetnje dodatno oslabljuju signal. Idealne su zidne utičnice u koje stane samo jedan adapter. Tako signal nema smetnji u blizini i dovoljno prostora.

Powerline >>

Zaključak: ovako kupite odgovarajući Powerline adapter

Za kupnju pogodnog adaptera treba imati tri kriterija na umu. Prvo provjerite koliko utičnica imate u domaćinstvu npr. i koliko dijelova dodatno trebate za osnovni set za Powerline kućnu mrežu. Savjet: nemojte koristiti više od 8 adaptera u jednoj mreži. Drugi kriterij za kupnju treba se isto temeljiti na broju utičnica jer Powerline adapter zauzima jednu utičnicu. Isplati se koristiti modele s integriranom utičnicom kako se ne bi zauzela sva utična mjesta u domaćinstvu kućnom mrežom. Treći odlučujući faktor za kupnju je brzina prijenosa. Ne oklijevajte i uložite u model brzine 1200 Mbit/s ako polažete veliku vrijednost na rad bez problema.

Powerline >>

Imate pitanje?