Satovi – razlike i sličnosti

ura1

Koliko različlitih vrsta satova biste mogli nabrojati “iz glave”? Radio-sat, radio-budilica, projekcijski sat, radijski kontrolirani sat, “pametni” sat, fitness sat, zidni, ručni, stolni, digitalni, analogni …i svi su satovi, i svi su različiti, a opet slični. U nastavku donosimo razlike i sličnosti između različitih karakteristika satova.

Satovi >>

Karakteristike satova

1. Kvarcni i satovi na navijanje640251_bb_01_fb-eps_1000

Elektronički sat koji kao pogonsku snagu koristi kristale kvarca, toliko je rasprostranjen da smo već i zaboravili da je ručno navijanje još uvijek bilo dio svakodnevice prije samo dvadesetak godina. Iako su satovi na ručno navijanje prilično rijetki, već zastarjela tehnologija ne umanjuje njihovu točnost, preciznost, a ni vrijednost. Takav jedan sat poslužit će kao modni dodatak i obilježje klasne pripadnosti. Ukoliko ste vlasnik finog sata na ručno navijanje, tada ćete jednako tako cijeniti i navijač satova – posebnu kutiju u kojoj ćete sat skladištiti, ali i automatski naviti.

2. Analogni i digitalni satovi

Tijekom 80-ih, u skladu s filmom “Povratak u budućnost”, dogodila se digitalna revolucija satova. Svijet su jednostavno preplavilidigitalni satovi i mislilo se kako će analogni satovi postojati još samo u muzejima. No, bez obzira na modu tog vremena i veliki “hype” koji je nastao, analogni sat je ipak zadržao svoju poziciju. Zahvaljujući boljoj estetici, lakšem mijenjanju vremena, kao i mogućoj kombinaciji analognog i digitalnog prikaza vremena, neki od najskupljih satova danas još uvijek analogno prikazuju vrijeme.

3. Radijski kontrolirani i ručno kontrolirani satovi

Kod “običnog” sata o točnom vremenu vodite računa sami. Tako za vrijeme prelaska na ljetno ili zimsko računanje vremena, trebat ćete paziti da na vrijeme sat pomaknete unazad ili unaprijed. S radijski kontroliranim satom o točnom vremenu više nikada nećete razmišljati. Ti satovi “hvataju” radio signal koji emitiraju radio stanice s atomskim satom i tako se usklađuju sa svjetskim točnim vremenom. Za točno vrijeme Europe zadužena je radio stanica DCF 77 u Frankfurtu.

Projekcijski satovi i budilice1301936_bb_00_fb-eps_1000

I dok se zidni sat pričvršćuje na zid, projekcijski sat, na zid, projicira točno vrijeme. S druge strane, budilice mogu, ali i ne moraju imati mogućnost projekcije točnog vremena na zid ili neku drugu plohu. Sve vrste dolaze i u izvedbi s radijskim upravljanjem vremenom, te u digitalnom i analognom obliku. Jedino su projekcijski satovi većinom digitalni.

Glavne karakteristike:
• Pojačavajući alarm i ponavljanje alarma
• Osvjetljenje zaslona
• Prikaz datuma

Satovi za mjerenje pulsa i “pametni” satovi

Jednim pogledom na “pametni” sat nećete saznati samo točno vrijeme, već i SMS-ove ili posljednje obavijesti koje su stigle na mail. Upariti ga možete s mobitelom, a na raspolaganju je i mnoštvo raznih aplikacija kompatibilnih s Android i s iOS sustavom. Zajedničke karakteristike “pametnog” sata i sata za mjerenje pulsa (ili fitness sata) te su da obje vrste satova mogu pratiti otkucaje srca, mjeriti potrošnju kalorija, brojati prijeđenu udaljenosti i slično. Fitness sat ima još i razne druge dodatne opcije poput izbora vrste treninga, analize treninga, vodootporan je i sportskog dizajna.

Glavne karakteristike:
• Mogućnost instalacije raznih aplikacija konpatibilnih s Android i iOS sustavom
• Primanje obavijesti na zaslon sata
• Mjerenje otkucaja srca, potrošnje kalorija, izbor i analiza treninga

Štoperice i tajmeri860048_bb_00_fb-eps_1000

Iako obje vrste satova imaju istu funkciju, da mjere određen period vremena, ne koriste se u iste svrhe. Štoperica je sportska verzija mjerača vremena. Postoji digitalna i analogna verzija, sa satom i datumom, prikazom prolaznog vremena i preciznošću 1/100 sekunde.Tajmer se najčešće koristi u kuhinji. Funkcija mu je ista, da mjeri vrijeme, međutim svrha je da alarmom upozori da je odabrani period vremena prošao.

Glavne karakteristike:
• Mjerenje vremena preciznošću do 1/100 s
• Tajmer s odbrojavanjem i alarmom
• Otporno kućište

Ideja za kraj

Ukoliko nemate ideju što raditi za kišni vikend ili ukoliko želite nekome napraviti poseban poklon, možete napraviti vlastiti sat. Kao ploha na kojoj ćete napraviti brojčanik mogu poslužiti drvena daska, gramofonska ploča, frizbi ili tvrđi plastični tanjur. Kako ćete ga ukrasiti i kako ćete ispisati ili iscrtati brojke, pustite mašti na volju. U sredini bušilicom probušite rupu, montirajte kvarcni satni mehanizam, stavite baterije i “home made” sat je spreman za upotrebu. Nakon nekog vremena, ako vam postojeći dizajn dosadi, možete unijeti promjene tako da zamijenite kazaljke.

Satovi >>

Imate pitanje?