Akumulator ne reagira i što sad?

Akumulator ne reagira i što sad?

U jednoj reklami bi rekli da pozovete vučnu službu. Nećemo vam savjetovati da to ne učinite, čak i ako je krivac tek prazan akumulator. No, prije nego što vaš automobil odvuče vučna služba, postoji možda jednostavnija i povoljnija “prva pomoć” na licu mjesta.

 

idb-00008548-rgb

Zašto se akumulator isprazni

Akumulator je uređaj koji “sprema” struju potrebnu za rad ostalih uređaja, od kojih je najvažniji elektropokretač ili “anlaser”, kako ga najčešće zovemo. U trenutku paljenja automobila, potrebna je jaka struja od otprilike 50 A, za što je potreban jak i ispravan akumulator. Akumulator je vrsta uređaja koja općenito zastarijeva kroz vrijeme. Međutim, slabijem funkcioniranju pogoduju i vremenske okolnosti poput veće vlažnosti zraka i magle u jesen, niskih temperatura zimi, kada su elektrokemijske reakcije punjenja i pražnjenja akumulatora slabije. Osim toga, akumulator će se isprazniti i ako ste slučajno ostavili upaljena svjetla ili radio u automobilu. Zašto je akumulator prazan i o kakvom je kvaru riječ, najbolje će znati automehaničar. Ipak, najčešće se radi o tome da je akumulator star i oslabljen, čime je smanjen i njegov kapacitet.

Punjači, uzdržavanje baterija za aute >>

 

Kako pokrenuti automobil s praznim akumulatorom

Uvijek možete probati gurati automobil dok ne upali ili ga pokušati upaliti na “kleme”, no što ukoliko ste zapeli negdje gdje ste sami, “in the middle of nowhere”. Konačno, postoji i puno jednostavnije rješenje. Na tržištu, a tako i u našoj trgovini, nalazi se sijaset različitih proizvoda koji mogu poslužiti kao “prva pomoć”. Kako znati što vam zaista treba, donosimo u nastavku.

857905_bb_00_fb-eps_1000

 

Sustav brzog pokretanja ili “starter”

Višefunkcionalni uređaj koji stane baš u svaki prtljažnik, izdvojit ćemo kao najelegantnije rješenje. Glavna funkcija mu je upravo sustav za brzo pokretanje automobila, a funkcionira na slijedeći način. Ugasite automobil i sve potrošače (svjetla, radio, grijanje). Kablove spojite kako biste inače spojili “kleme” (objašnjeno je niže). Ukoliko su kablovi dobro spojeni, upalit će se zelena lampica i nakon toga možete pokrenuti sustav za brzo pokretanje, a nakon nekoliko sekundi i automobil. To nije jedina pomoć koju ovaj uređaj pruža. Neki modeli, poput Voltcraft, opremljeni su voltmetrom, pa možete vidjeti stanje napunjenosti akumulatora. Zatim, kompresorom s ugrađenim manometrom, kojim možete provjeriti i nadopuniti zrak u gumama automobila. Tu je i reflektor, koji će svakako poslužiti ukoliko vas prazan akumulator iznenadi noću. Pomoću USB i 12 V izlaza možete puniti uređaje poput mobitela. A putem pretvarača napona možete priključiti i uređaje koje biste inače priključili na napon od 230 V.

Energetske stanice >>

Kablovi za paljenje ili “kleme”1013096_bb_00_fb-eps_1000

Za ovo vam je već potrebno još jedno vozilo s ispravnim akumulatorom. Ukoliko dođete u situaciju da automobil trebate pokrenuti pomoću kablova za paljenje, postupak je slijedeći. Neka se vozilo s ispravnim akumulatorom parkira što bliže vašem i oba automobila neka budu ugašena. Nakon što razvučete kablove, prvo pričvrstite crvenu kvačicu na pozitivan pol praznog akumulatora. Zatim, drugu crvenu kvačicu priključite na pozitivan pol napunjenog akumulatora. Crnu kvačicu, priključite obrnutim redoslijedom. Prvo na negativan pol napunjenog akumulatora, a zatim drugu, radi uzemljenja, pričvrstite za blok motora automobila s praznim akumulatorom. Nakon toga, prvo upalite automobil s ispravnim akumulatorom, pa nakon nekoliko sekundi automobil s praznim akumulatorom. Ne zaboravite kablove odspojiti obrnutim redoslijedom. Odspojite prvo crnu kvačicu na bloku motora.

Kabel za pomoć pri kretanju >>                     Teretna klješta >>

855978_bb_00_fb-eps_1000

Punjač za akumulator

Nije uređaj koji će vam pomoći na licu mjesta, ali će produžiti vijek trajanja akumulatora. A usput će vas i potaknuti da redovito provjeravate stanje napunjenosti, čime će šanse za nezgodnu situaciju na cesti biti manje. Punjači se razlikuju po jačini punjenja, koja može biti od 1 A do čak 16 A. Ako akumulator punite, na primjer, jačinom od 2 A, tada će biti potrebno 24 sata da se akumulator napuni. Što je jačina veća, to je kraće vrijeme punjenja. Međutim, veću jačinu punjenja koristite samo kada je to zaista nužno, jer česta takva punjenja mogu oštetiti akumulator. Većina punjača je automatska i punjenje će prestati čim je akumulator napunjen. Modeli, poput Voltcraft, imaju i unaprijed definirane programe punjenja, funkciju održavanja (osvježavanja) akumulatora, zaštitu od prepunjavanja i zamjene polova, te dijagnostičku funkciju.

Punjači akumulatora >>           Uređaj za ispitivanje akumulatora >>

 

Savjet za kraj: Kako ćete otkriti da je akumulator prazan

Iako se radi o najčešćem problemu, krivac nije uvijek akumulator. Evo, kako to možete jednostavno otkriti na licu mjesta, bez dodatnih uređaja. Upalite na nekoliko sekundi duga svjetla i zatim pokušajte upaliti automobil. Ukoliko se, prilikom paljenja, intezitet svjetla tek neznatno smanji, a automobil niste uspjeli upaliti, tada nije problem u akumulatoru. Ukoliko se dogodi da se kod paljenja automobila svjetla ugase, tada je riječ o slabom akumulatoru. I ne zaboravite, ovo su tek privremena rješenja koja će vam pomoći da prvom prilikom posjetite automehaničara koji će otkriti i otkloniti kvar.